Złap deszcz w Bolesławcu
We Wrocławiu ruszył w 2019r. program dopłat do budowy stawianych zbiorników na wodę lub dopłat do budowy studni przepływowych zasilanych deszczówką. Można uzyskać nawet 80% dofinansowania (max. 5 tys. zł).
Podobne programy sprawdzają się i funkcjonują już w wielu innych miastach i gminach w Polsce. Jak podają organizatorzy, do wyprodukowania bochenka chleba potrzeba aż 462 litry wody, do wyprodukowania bawełnianej koszulki 2,5 tys. l. wody, a jednej pary jeansów 8 tys. l. Żeby uzyskać 1 kg papieru potrzeba zużyć 250 l. wody, a produkcja 1 kg stali aż ok. 300 l. wody! Zmiany pogodowe powodują, że deszcz pada krótko i intensywnie, co sprawia, że nie zdąża on wsiąkać w ziemię, czasami powodując podtopienia. Zbieranie wody deszczowej obniża koszty eksploatacji kanalizacji usprawniając przepływ wody, ogranicza suszę w ogrodach, obniża ryzyko podtopień i może zmniejszyć zużycie wody pitnej aż do 50%.
W całej akcji, władze miast i gmin przygotowały nagrody w planowanych konkursach o tematyce poszanowania wody. Przewidziano rozmaite gadżety, ale również przenośnie pojemniki na wodę z podstawą (fot. UM Wrocław, wyżej), aby wygodnie czerpać z niego wodę np. na działce.
W tej sprawie, blisko rok temu, złożyliśmy interpelację – wniosek do prezydenta miasta. Mimo pozytywnej wówczas odpowiedzi (poniżej), nic w temacie do tej pory się nie ruszyło. Wracamy zatem do sprawy.
—————————————————————-